W co się bawić

Atrakcje i aktywności

Suwalszczyzna przyciąga coraz większą liczbę turystów już nie tylko latem, ale o każdej porze roku, począwszy od urokliwej wiosny i słonecznego lata, poprzez bajecznie kolorową jesień a skończywszy na mroźnej zimie z pięknymi skrzącymi się krajobrazami i zamarzniętymi jeziorami. O każdej porze roku można oddać się innym ciekawym zajęciom i aktywnościom.

Od wiosny do jesieni najlepszym sposobem przemierzania polnych dróg, leśnych duktów i nadjeziornych ścieżek jest rower, doświadczeni jeźdzcy mogą pokonać je konno, można też skorzystać z bryczki, a zimową porą z sań. Zimą oznaczone ścieżki rowerowe zamieniają się w malownicze trasy narciarskie.

Wszystkie okoliczne jeziora są o każdej porze roku dostępne dla zapalonych wędkarzy, a pobliska Hańcza jest jeziorem bardzo licznie odwiedzanym przez nurków. Amatorzy grzybobrania mogą liczyć na obfite zbiory począwszy od sierpnia aż do późnej jesieni.

 

Wycieczki

Bliższe

Nie można powiedzieć, że było się na Suwalszczyźnie nie zwiedziwszy malowniczego Suwalskiego Parku Krajobrazowego ze wszystkimi jego atrakcjami min: najgłębszym polskim jeziorem Hańcza (2 km od Klangoru), głazowiskami Bachanowo i Łopuchowskie, wioską staroobrzędowców z 1788 r -  Wodziłkami, w której znajduje się najstarsza na Suwalszczyźnie drewniana molenna.

Niezapomniane widoki można podziwiać z Góry Zamkowej na zespół jezior szurpilskich i z Góry Cisowej na przepiękną panoramę parku, jak również z wioski Smolniki na jezioro Jaczno oraz jeziora kleszczowieckie.

Wiele ciekawych informacji przyrodniczych i turystycznych (m in. opisy pieszych i rowerowych szlaków turystycznych) dotyczących Suwalskiego Parku Krajobrazowgo można zaczerpnąć z oficjalnej strony SPK - www.spk.org.pl

Dalsze

Po odwiedzeniu jednego parku pora na drugi - niebywale urokliwy Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej rozciągający się pomiędzy jeziorem Gołdap a miejscowością Żytkiejmy.

W drodze do Puszczy Rominckiej oddalone zaledwie 2 km od naszego domu, położone jest malownicze jezioro Pobłędzie z bardzo sympatyczną plażą.

Obszar Puszczy Rominckiej oraz sąsiadujących terenów jest dostępny i atrakcyjny dla turystów w ciągu całego roku. Puszcza jest jedną z najbardziej interesujących krain nie tylko ze względu na swój dziki charakter i niezwykle bogatą faunę i florę, ale też ze względu na bardzo ciekawą historię. Niespotykaną atrakcją turystyczną są ogromne betonowe wiadukty kolejowe w miejscowości Stańczyki, przerzucone nad doliną rzeki Błędzianki. Na zachodnim skraju puszczy warto odwiedzić miejscowość Gołdap, również zimą – na Pięknej Górze utworzony został ośrodek sportów zimowych 

Polecamy oficjalną stronę Parku Krojobrazowego Puszczy Rominckiej - www.pkpr.jezioro.com.pl